E-Ticaret Seo Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

E-ticaret siteleri için SEO, diğer internet sitelerinden daha farklı ele alınması gereken bir kavram. İşin içerisine sadece arama motorlarında yükselmek girmeyip, aynı zamanda sosyal medyada ve farklı platformlarda var olma ihtiyacı da dahil olunca, E-ticaret siteleri için SEO çok daha karmaşık hale geliyor.

Ancak, E-ticaret siteleri için SEO uygulamalarında işinize yarayabilecek bazı ipuçları mevcut;

1. Rakip Analizi

Sektörde benzer ürün grubuna sahip web sayfalarını incelemek, çalışmalarınızı hızlandıran en önemli faktörlerden birisidir. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere önem verdiğini ve hangi sayfalarına bağlantı alımı gerçekleştirdiklerini öğrenin.

Bu şekilde sektörünüzde rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler üzerinden yüksek trafik aldığını ve çalışmalarının önceliklerini öğrenebilirsiniz. Rakip araştırması için Semrush, Moz, aHrefs, Searchmetrics benzeri güvenilir araçları kullanarak nitelikli veriler elde edebilirsiniz.

2. Anahtar Kelimeler

Her sayfanız için hedef anahtar kelimelerinizi belirleyin. Bu anahtar kelimeleri sayfa içerisinde barındırmanız arama motorlarında daha iyi konumlarda yer almanıza yardımcı olur. Sayfa başlığı, ürün açıklaması, URL adresi, resim alt etiketleri bu anahtar kelimelerinizi kullanabileceğiniz bazı kısımlar. Özellikle URL adresinin anahtar kelime içermesi ve yalın olması kullanıcı dostu bir yapı sağlar.

3. Ücretli Reklamlar Yeterli Değil

Çok sayıda e-ticaret sitesi, piyasadaki varlığını yalnızca reklamlar ile sürdürüyor olabilir. Ancak bu durum uzun vadede SEO çalışmalarından elde edeceğiniz verimin gerisine düşer ve çok daha masraflı hale gelir. Üstelik internet reklamlarında olan rekabet, her tık için daha fazla para ödemenize yol açabilir.

Bu durumu SEO çalışmaları ile dengelemeli ve bütçenizi buna göre ayarlamalısınız. Marka bilinirliğini arttırmak için SEO çalışmalarına ihtiyaç duyarsınız ve markalaşma sürecinde ücretli reklamların dışında organik görünürlüğün etkisi oldukça fazladır. Her ikisini aynı anda yapmayı düşünün.

4. İçerikleri Kontrol Edin

Yinelenen içerik, e-ticaret sitelerinde en büyük problemlerden biri, aynı zamanda arama motorlarının baş düşmanı. Siteniz içerisinde yer alan ürün açıklamalarını mümkün olduğu kadar özgün  tutmalısınız. Site içerisinde benzer ürünlere aynı açıklamaları girmekten de mümkün olduğu kadar kaçının.

Sadece ürün açıklamalarıyla sınırlı kalmayın, sitenize ait bir blog oluşturun ve burada düzenli olarak yüksek kalitede bilgi paylaşın. Bu sayede hem daha fazla kullanıcı çekebilir hem de sitenizi güncel tutarak, SEO açısından artı puan elde edebilirsiniz.

Üreticiler, ürünleri ile ilgili açıklamaları sadece sizin siteniz için değil, satışın yapıldığı diğer sitelere de gönderir. Bu açıklamaları direkt olarak kullanmak, herhangi bir siteden kopyala yapıştır ile girilmiş içerik kadar zararlıdır ve sitenizin sıralamalarını tehlikeye atar.

5. Mobil Uyumluluğu Gözden Geçirin

Mobil kullanımın gün geçtikçe masaüstü kullanımını aşması ile birlikte mobil uyumluluk sürekli kontrol edilmesi gerekilen bir metrik haline geldi. Arama motorları artık ilk indekslemeyi mobil üzerinden gerçekleştiriyor ve kullanıcılarınızın çoğu mobil üzerinden geliyor. İstediğini bulamayan kullanıcılar sayfanızı terk eder ve satışlarınızı kaçırma tehlikesi ile karşılaşırsınız.

Mobil SEO düzenlemeleri için detaylı bilgi için Mobil seo nedir? Nereden başlamalıyım? ve  Rekabette Avantajı Yakalayın : Mobil Optimizasyona Giriş makalelerini incelemenizi öneririz.

6. Her Sayfa İçin Özgün Meta Açıklaması Hazırlayın

Meta açıklamaları, e-ticaret siteleri için oldukça önemli. Kullanıcı ürünü aradığı zaman, arama sonuçlarında görünen açıklamaya göre sitenizi tercih ediyor veya pas geçme kararı verir. Eğer düzgün şekilde hazırlanmış bir meta açıklamanız olursa, hem SEO hem de dönüşüm açısından avantaj kazanırsınız.

Yakın süre içerisinde Meta Description alanında Google güncelleme gerçekleştirdi, detayları https://www.rolibo.com/blog/meta-description-genisligi-arttirildi/ adresinden inceleyebilirsiniz.

7. Ürün İncelemelerine Yer Verin

Özgün içeriğin çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. E-ticaret siteleri için özgün içerik üretmek için bir diğer yöntem, ürün incelemeleri hazırlamaktan geçiyor. Belli başlı ürünleri inceleyerek sitenizde yer verin. Böylece ihtiyaç duyduğunuz özgün içerikleri hazırlamış olursunuz.

Bir ürün satın almadan önce kullanıcıların en dikkat ettiği konulardan birisi alacağı ürün hakkında detaylı bilgiye sahibi olmasıdır. Ürün İncelemeleri bu noktada ürünlerinizi kullanıcılara daha detaylı tanıtabileceğiniz bir alandır.

8. Snippet Kullanın

Arama sonuçlarında web sayfalarının açıklama alanında yıldız, görsel ve video olduğunu daha önce gördünüz mü? Bu ancak Zengin Snippet oluşturduğunuzda çıkar. Yazar, firma bilgileri, etkinlik, ürünler, yemek, inceleme ve videolar için farklı Snippet türleri bulunur. Arma motorları bu Snippet aracılığı ile sayfanız hakkında daha fzla bilgi edinir. Bu çalışmayı yapmanız tıklama oranınızı iyi oranda arttırmaktadır.

9. URL Parametreleri

URL Parametreleri; e-ticaret sitelerinde belirli filtreleme özelliği kullandığınızda karşınıza çıkan URL adresleridir.

Bu parametreler genelde soru işareti ve eşittir ile başlar. URL Parametrelerini Google Search Console üzerinden kontrol ederek gereksiz parametreleri arama motoruna kapatmanız, botların tarama bütçenizi daha iyi kullanmasını sağlar.

10. Search Console Verilerinizi Kontrol Edin

SEO için iyi araçlardan birisi Google Search Console’dur. Google arama motoruna ait bu araç ile arama sonuç sayfalarında görünürlüğünüzün daha iyi konumlara erişmesi için birçok istatistik ve bilgiye erişebilirsiniz.

Google Search Console tamamen ücretsiz bir araç ve birçok konuda sitenizi analiz ederken faydalanabileceğiniz bir kaynak. Bu makalede Search Console’u nasıl kullanmamız gerektiğini ve nelerin bulunduğunu sizlere paylaşacağız.

Google Search Console Faydaları

Bu araç ile başlıca;

  • Sitenizden kaldırılan sayfaları bildirmek
  • Hata veren sayfalarınızı öğrenmek
  • Spam ve kötü içerikli sayfalarınız olup olmadığını
  • Tarama istatistiklerini öğrenirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) içeren web sitesi sahipleri bu araç aracılığı ile sayfalarında hata olup olmadığını kontrol eder.

11. Sayfa Dolaşımını Arttırın

Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları diğer sayfalara yönlendirmeye teşvik etmek hem satış hem de Google tarafından önem verilen metriklerden bir diğeridir.

Breadcrumb kullanarak, ürün sayfanız üzerinden aynı kategorideki ürünleri ziyaret etme olasılığını arttırırsınız. İlgili ürünleri sunarak müşterinizin almak istediği ürüne benzer tavsiyeler ile seçeneklerini arttırırsınız.

[su_box title=”E-Ticaret Seo Hakkında” style=”noise” box_color=”#14558c”]E-ticaret sitenizin Seo süreçlerini bu konuda tecrübeli bir ajans üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız https://www.rolibo.com/e-ticaret-seo sayfasını ziyaret ederek paketlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. [/su_box]

 

Yazar:admin 13:22 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir