Canonical Kodu Nedir? Neden Kullanmalıyım?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Canonical etiketi, belirli bir URL'nin bir sayfanın ana kopyasını temsil ettiğini arama motorlarına bildirmenin bir yoludur. Canonical etiketi kullanmak, aynı veya "çoğaltılmış" içeriğin birden çok URL'de görünmesinden kaynaklanan sorunları önler. Pratik olarak, bir URL'nin hangi sürümünün arama sonuçlarında görünmesini istediğinizi arama motorlarına bildirir.

Neden Kullanmalıyım?

Kopya içerik sorunu

Yinelenen içerik önemli bir konudur, ancak arama motorları özdeş (veya çok benzer) içeriğe sahip birçok URL'yi taradığında, çok önemli SEO sorunlarına neden olabilir.

Birincisi, arama botlarının çok fazla çoğaltılan içeriği çözmeleri gerekiyorsa, benzersiz içeriğinizin bir kısmını kaçırabilirler.

İkincisi, büyük ölçekli çoğaltma sıralamanızı güçleştirebilir. Son olarak, içeriğiniz sıralamasına rağmen arama motorları yanlış URL'yi "orijinal" olarak seçebilir. Kanonik kullanımı, yinelenen içeriğinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

URL Sorunlarının Önüne Geçebilirsiniz.

Eğer internet sitenizin sadece tek bir sürüm üzerinden çalıştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Arama motorları için, benzersiz her URL farklı bir sayfa olarak algılanır.

Örneğin, arama tarayıcıları ana sayfanıza şu yollarla ulaşabilir:

http://www.siteadi.com

https://www.siteadi.com

http://siteadi.com

http://siteadi.com/index.asp


Yukarıda yer alan URL adreslerinin tamamı aynı sayfayı size sunuyor ve kullanıcı olarak bunun bir sorun oluşturmayacağını düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitenizi tarayan botlar için bu sayfaların hepsi ayrı bir sayfa olarak algılanır. Bu nedenle Canonical etiketi ile farklı versiyonlarınızı tek bir URL'e işaretlemeniz tavsiye edilmektedir.

Canonical Etiketini Siteme Nasıl Ekleyebilirim

Yapmanız gereken tek işlem aşağıda yer alan kodu sitenizde üst alan bilgisi (<head> ve </head> aralığı) kısmına eklemeniz.

<link rel = "canonical" href = "https://www.siteadi.com/" />

Canonical etiketi sayfalarınızın indekslenmesini önlemez, öncelikli URL adresinizi belirtir. Site haritasında yer alan URL adresinizi buna örnek olarak sunabiliriz. Canonical kodu doğru kullanılmadığında botlar tarafından göz ardı edilebilir, bu nedenle doğru kullanmak son derece önemlidir.Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.