Call to Action (CTA) Nedir?

Call to Action, kısa adıyla CTA, bir kullanıcının okuduğu veya duyduğu bir metne tepki vermesi anlamına gelen pazarlama birimi olarak tanımlanmakta. Özellikle, internet üzerinden yapılan pazarlamalarda adından sıkça söz ettiren bu terim, kullanıcının direkt olarak eyleme yönlendirilmesini ifade etmekte.

Pazarlama stratejilerinden birini belirten Call to Action, aslında internet öncesinden gelen, uzun süreden beri aktif olarak kullanılan bir terim. İnternetin olmadığı dönemlerde, evlere bırakılan tanıtım metinlerinin satışa dönmesi durumunda, televizyon veya radyo reklamlarının tüketiciye aksiyon aldırması hallerine de kullanılan bu terim, asıl yükselişini internet çağı ile gerçekleştirdi.

Call to Action Nasıl Uygulanır?

Call to Action, tüketiciyi harekete geçirecek metinler veya görseller aracılığıyla uygulanmakta. Ürünün veya hizmetin tanımının yapılmasının ardından, tüketicide harekete geçme isteği uyandıracak kalıplar kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem, genellikle basit ve tek kelimelik emir kipleri ile uygulanır.

Call To Action Örnekleri

“Hemen al”, “kaydol”, “hemen sipariş ver”, “paylaş” gibi komutlar ile tetiklemeyi hedefleyen uygulamalara genel olarak “Call to Action” tanımlaması yapılmaktadır. Tetikleyici olarak kullanılan her metin veya görsel bu kapsamda ele alınabilir.

Call to Action uygulamaları, genellikle destekleyici bazı tekniklerle tamamlanır. Kullanıcının acele etmesini ve bir an önce aksiyon almasını hedefler şekilde, zaman kısıtlaması veya buna benzer kavramların ilave edilmesi, bu uygulamanın başarısını artıran faktörler arasında gösterilmekte.

Call To Action Cümleleri

Örneğin, “Tükenmeden hemen al” veya “sınırlı sayıda teklif” gibi ekstra tetikleyiciler, Call to Action uygulamalarını güçlendiren unsurlardan kabul edilmektedir.

Call to Action uygulaması hazırlarken, bu tarz aksiyon cümleleri temeli oluşturur. Bunlar dışında, “tüketicinin neden aksiyon alması gerektiği” net bir biçimde belirtilmeli, ürün veya hizmet açık şekilde anlatılmalıdır. Aynı şekilde, ürünün veya hizmetin sağladığı ek avantajların net biçimde vurgulanması uygulamanın başarısını artıracaktır.

Yazar:Berre Kaygısız 16:55 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir