Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Hemen Çıkma Oranı, Google sıralamalarında ne kadar etkili söylemek mümkün olmamasına rağmen bu oranın sıralamalarda kesin olarak etki ettiği neredeyse her SEO uzmanı tarafından kabul ediliyor.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

  

Hemen çıkma oranı, sitenize giren ziyaretçinin herhangi başka bir sayfaya tıklamadan sitenizden ayrılmasını ifade eden yüzdesel bir istatistiktir. Kullanıcı web sitenize eriştiği ilk sayfa üzerinden işlemini sonlandırır ve sitenizden ayrılarak başka sayfaları ziyaret ederse bu hemen çıkma oranınızı arttırır.
Yüksek Hemen Çıkma Oranı ziyaretçilerinizin açılış sayfanızda istediğini bulamadığını ve bu nedenle ayrılmayı tercih ettiğini ifade eder.

Hemen Çıkma Oranı ve SEO

Bu oran genellikle Google Analytics verileri üzerinden takip edilmektedir. Yandex Metrica gibi farklı ziyaretçi sayaçları ile de ayrıca kontrol edebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı "SEO" açısından her zaman olumsuz bir durum denilemez. Her web sayfasının hizmet sağladığı sektör ve amacı farklıdır. Örnek olarak "hava durumu" üzerinden bir sayfaya giriş yapan kullanıcı aradığına ulaşır ve başka sayfa gezinmeye ihtiyaç duymaz.

   

Hemen çıkma oranı, sitenizdeki kullanıcının içerikten aradığını alıp ayrılmasından ziyade, bazı problemleri ifade etmektedir. Kötü tasarım, yetersiz içerik ve buna benzer problemlerin işareti olduğu için arama motorları tarafından olumsuz bir durum olarak görülmesi olasıdır. Ancak, hiçbir site direkt olarak hemen çıkma oranından dolayı algoritma bazlı bir ceza almaz.

Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?

Sayfanızın kalitesinin düşük olduğu ve kullanıcıların etkileşim gerçekleştirmek için gerekli aksiyonların alınmadığı anlamına gelir. Günün sonunda en önemli şey etkileşimdir ve kullanıcılar sayfanızda etkileşime giremediğinde, sayfanın amacına ulaşamadığı anlamını çıkarabiliriz. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz gibi direkt aradıklarına ulaşmış anlamına da gelebilir.

İnternet ve e-ticaret sitelerinin ideal oranı %35 ile %55 arasındadır. Bu oranın üzerinde yer alıyorsanız, sitede bazı değişiklikler yapmanız gerektiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Google Analytics; belirli zaman aralığı içerisinde siteyi ziyaret eden ve başka bir sayfayı ziyaret etmeyen kullanıcılar üzerinden bu oranı hesaplıyor. Bu nedenle ekstra bir çalışmaya ihtiyaç duymadan Analytics üzerinden Hemen Çıkma Oranı'nı kontrol edebilirsiniz. 

Buna rağmen bu hesabın nasıl yapıldığını öğrenerek kendiniz hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

Sitenize 1 ay içerisinde 20.000 kullanıcı ziyaret etti ve 5000'i başka bir sayfayı ziyaret etmeden sitenizden ayrıldı. Bu duruma Hemen Çıkma Oranı aşağıdaki gibi hesaplanır;

(5000 / 20.000) x 100 = %40

”(Siteyi terk edenler / Toplam site ziyaretçisi) x 100 = Bounce Rate” 

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

 

Hemen Çıkma Oranı'nın nasıl düşüreceğinizi düşünmeden önce Google Analytics metriklerini kontrol etmekte fayda var. Trafik kaynaklarınızı inceleyerek, hangi kaynak üzerinden gelen ziyaretçilerin çıkma oranının yüksek olduğunu öğrenmelisiniz.

*Sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcının ilgisini çekebilecek diğer sayfalara bağlantı çıkışı gerçekleştirmek.
*Ziyaretçilerin aradıklarına ulaşabilecekleri yapıda Açılış Sayfaları oluşturmak.
*Açılış Hızı Deneyimini kontrol edilmeli, sayfanız hızlı açılmadığında ziyaretçiler sıkılır ve ziyareti sonlandırır.
*Sayfanız açılışında Pop-up ve kullanıcıları rahatsız edebilecek reklamlardan kaçınmalısınız.
*Sayfa içerisinde yer alan dış bağlantılarınızı yeni pencerede açılacak şekilde(Target blank) düzenleyin.
*Mobil uyumluluğunuzu kontrol edin. Sitenize mobil cihazlar üzerinden erişen kullanıcıların sayfa dolaşımını rahat bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğini inceleyin.
*"En Çok" kelimesi her kullanıcının ilgisini çeker. "en çok satılan ürünler" , "en beğenilen içerikler" ve benzeri başlıklar kullanıcının farklı sayfaları gezinmesine yardımcı olun.
*"Call To Action" içeren mesajları sayfanızda bulundurun. Ürün sayfanızda müşterilerinizin daha fazla etkileşim sağlaması için "Sepete Ekle", "Satın Al" gibi ifadelere yer verin. Harekete geçirici bu mesajların renkleri, boyutu ve nerede kullanıldığını test ederek en iyi geri dönüşü sağlamak için A/B testleri yapın.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.