Blog Projesinin SEO’ya Etkisi

Web sitemin içeriğe ihtiyacı var mı?
Bir blog sayfası oluşturmalımıyım?
Web sitesi içeriği ve Seo blog yönetimi ne kadar önemlidir?

Yukarıda yer alan soruların cevabı birçoğumuz için aynı cevapları içerir, ancak bilinmesi gereken bazı detaylar var.

Birçok web sitesi sahibi “İçerik Pazarlaması” konusunda uzman değildir. Bir blog projesi sadece özgün içeriklerden oluşan sayfaların yanı sıra, site otoritenizi arttıracak bir yapıda olmalıdır. Bu nedenle sürekli takip ve çalışma gerektirir

Neden içerik eklemeliyim?

Sınırlı ürün grubu bulunan bir E-Ticaret sitesi veya herhangi bir sektörde yer alan kurumsal siteniz olduğunu düşünelim.

Sitenizin spesifik içerikleri dışında sayfalarınıza yeni içerikler ekleyebileceğiniz bir alan yok.

Statik sayfalarınızı ve ürün sayfalarınızın içeriklerini hem kullanıcı hemde Seo odaklı bir çalışmadan sonra yayına aldığınızda daha ne yapabilirsiniz?

Maalesef yapabileceğiniz çalışmalar oldukça sınırlı olacaktır.

Bunun yanı sıra aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleriniz var, sayfanızda öncelikli anahtar kelimelere çalıştığınız için bu konuda hakkında içerik yazmayarak alt aranma terimlerini de kaçırıyorsunuz demektir.

Blog projesi ile sitenizi sürekli güncel tutmanın yanı sıra arama motorlarına sürekli yeni içerik sağlayarak otorite değerinizi arttırma şansı bulabilirsiniz.

Blog sayfasına ihtiyacım varmı?

Bunun cevabı kesinlikle “evet”.

Doğru yönetilen bir blog projesinin sitenize faydaları;

Sorulara yanıt verirsiniz

“Masaüstü Bilgisayar” satışı sunan bir internet siteniz olduğunu düşünün. Çalışacağınız öncelikli kelimeler “masaüstü bilgisayar” ve  “bilgisayar modelleri” gibi terimler olacaktır.

Ürün listeleme sayfamızda bu kelimelerin aranma hacmi yüksek olduğu için doğal olarak bu anahtar kelimeler yer alıyor. 

Peki Masaüstü Bilgisayar almak isteyen kullanıcılar araştırma yaparken benzer aramalarında sizi göremediğinde potansiyel satışlarınızı kaçırdığınızın farkında mısınız?

  • En iyi Masaüstü Bilgisayarlar
  • 1500 – 2000 TL aralığında masaüstü bilgisayar
  • Hangi Bilgisayarı almalıyım
  • İntel işlemcili bilgisayar önerileri
  • masaüstü bilgisayar tavsiyeleri

Blog sayfası oluşturduğunuzda bu soruları yanıtlayabileceğiniz bir alan oluşturursunuz.

Nitelikli ziyaretçilere erişim şansı

Yukarıda yer alan örnekler kullanıcıların bilgisayar almadan önce gerçekleştirdiği örnek aramalar ve bu arama terimlerinin sayısı oldukça fazla.

Blog sayfanız olduğunda bu tür aramalara özel sayfalar ve içerikler oluşturarak potansiyel satışlarınızı arttıracak geniş bir kitleye erişme şansı bulursunuz.

Aylık olarak Bilgisayar önerileri sunduğunuzda Blog sayfanızın kullanıcı sadakatini daha iyi bir şekilde konumlandırırsınız.

Alt aranma hacimi içeren anahtar kelimelerde sıralamalarda bulunmanız sandığınızdan çok daha iyi geri dönüşler sağlayacaktır. Spesifik anahtar kelimeler ile aynı aranma hacmine sahip olmasa da faydası kesinlikle olacaktır.

Organik ziyaretçi sayınız artar

Blog sayfanızı ziyaret eden kullanıcı aradıklarının cevabını ararken, sizde bu sırada hizmet ve ürünlerinizi tanıtma fırsatı yakalarsınız. Blog sayfası üzerinden sitenizde yer alan sayfalara yönlendirmeler gerçekleştirerek organik ziyaretçi sayınızda artış sağlayabilirsiniz.

Yazar:admin 10:24 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir