HTTPS Nedir? SSL Nedir? Neden HTTPS’e Geçmeliyim?

HTTP ve HTTPS arasında sadece bir harf farkı görünebilir. Buna rağmen tek harf, web sitenizin görünürlüğünün artmasına yardımcı olabilir. HTTPS ve SSL nedir, neden kullanmalıyım?

HTTPS Nedir?

HTTPS, tarayıcı ile sunucu arasında gönderilen bilgileri şifrelemenin bir yoludur. HTTPS, web sitenizi olası güvenlik sorunlarına karşı korur; kişi, kredi kartı ve giriş bilgileri gibi hassas bilgilerin güvende olmasını sağlar.

Geçmişte HTTPS sadece e-ticaret ve hassas bilgi içeren siteler tarafından tercih edilmesine rağmen günümüzde yaygın bir şekilde neredeyse tüm web siteleri tarafından kullanılmaktadır. HTTPS’e geçmiş artık eskiye oranla çok daha kolay. Bu nedenle web sitelerinin olmazsa olmaz güvenlik önlemlerinden birisi haline geldi.

SSL Nedir?

SSL sertifikası; tarayıcı ve sunucu arasında şifreli bağlantı elde etmek için sunucuya ekleyeceğiniz veri dosyalarının kümesine verilen isimdir. SSL aktifleştirildiğinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar yeşil bir asma kilit görüntüsü ile karşılaşır.

SSL ve HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

HTTPS, SSL ve SSL Sertifikası terimlerini duymanız muhtemel. Bu terimlerin hepsi aynı anlama geliyor. SSL sertifikası, sunucuya satın aldığınız ve yüklediğiniz bir üründür. HTTPS sunucuda bu sertifikanın olması sonucu aktif hale gelir.

Neden HTTPS Kullanmalıyım?

1. Artık Sıralama Faktörü 

Google, HTTPS’in bir sıralama faktörü olduğunu doğruladı. Google’da ilk sayfada yer alan web sitelerinin %40’ından fazlası HTTPS kullanıyor.
Google arama motoru, kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmayı hedefler. Bu nedenle güvenilir web sitelerini, güvenilir olmayan web sitelerinden daha görünür kılar.

2. Güvenlik

Google’ın HTTPS’i sıralama faktörleri arasında almasının en önemli nedenlerinden biri; kullanıcıları güvenilir web sitesine yönlendirmeyi hedeflemektir. HTTPS kullandığınızda, hassas bilgilerinizi olası saldırılara ve güvenlik açıklarına karşı korumalı olursunuz.

3. Tarayıcı Uyarıları

Önemli bir durum daha var. Google, daha güvenli web için bir yenilik daha gerçekleştirdi. Google Chrome, araç çubuğunda http ve https kullanan web siteleri hakkında uyarı veriyor.

Chrome 56 güncellemesi ile, http yapısına sahip web sayfaları ziyaret edildiğinde “Güvenli Değil”uyarısı ile karşılaşıyor.

Bu uyarı web sitenizin HTTPS olmadığı anlamına gelmesine rağmen kullanıcılar bu durumun ne olduğu anlayamaz ve birçoğu, güven sorunu yaşayabilir.

4. AMP için Gerekli

Web sitenizin mobil aramalarda en iyi hız deneyimine ulaşması için Google AMP oldukça önemli. Eğer Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) teknolojisini kullanmayı düşünüyorsanız, SSL sertifikasına sahip olmadan bunu yapmanız mümkün değil.

Yazar:admin 15:05 ‘de yayinlandi.

Yazar:admin 15:45 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir