Backlink Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Arama motoru optimizasyonu ile uğraşan herkes tarafından sıkça duyulan backlink kavramı, uzun süredir SEO uygulamalarının bir bakıma temelini oluşturmakta. Doğru şekilde yönetildiği zaman, internet sitelerinin arama motorlarındaki yükselişlerinde oldukça faydalı sonuçlar elde edilen backlink çalışmaları, her ne kadar yaygın olarak biliniyor ve uygulanıyor olsa da, çalışma mantığının herkes tarafından anlaşıldığı söylenemez.

Backlink

Backlink, bir sitenin, diğer siteye verdiği bağlantıya verilen isimdir. Kısa tanımı bu şekilde yapılabilen bu terim, arama motorları tarafından, bir sitenin değerinin, sıralamasının belirlenmesi konusunda en önemli etmenlerden biri olarak kabul edilir.

Arama motorları, backlinkleri “tavsiye” olarak kabul eder. Sitenize gelen bir link, diğer sitenin sizi tavsiye ettiği veya kaynak gösterdiği anlamına gelir. Bu durum, arama motorları tarafından artı puan olarak görülür ve sıralamalarınız buna göre düzenlenir.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlinkler, sitenizin arama motorlarında yükselmesi için temel oluşturur. Arama motorları için geri bağlantılar sayfanın önemini ve değerini belirlemeye yardımcı olur.

Geri bağlantılarınızın doğal görünmesini sağlamak en önemlisidir. Bağlantı yönlendirmelerinde sürekli aynı anahtar kelimeyi kullanmanız, ceza alarak sıralamalarda kayıp yaşamanıza neden olabilir. Google yönergelerinde sponsorlu içerik aracılığı ile bağlantı kurduğunuzda, bu içerikte "sponsorlu" içerik olduğu belirtilmelidir.

           

Web sayfanıza gelen bağlantıların:

Ancak, doğal olarak sadece bu linkler referans olarak kabul edilmemektedir. Her ne kadar önemli olsa da, SEO konusunda pek çok farklı faktör arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyecektir. Backlinkler ise bu durumun yalnızca bir parçası olarak görülür.

Web sitenize diğer sayfalardan doğal bağlantı sağlamak için aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz:
İçerik Oluşturma: Kullanıcıların aradıklarını sunan ilgi çekici içerikler oluşturun. Yüksek kaliteli içerik sunduğunuzda, içeriğinizi zengin bulan kullanıcılar bu bağlantıyı kendi blog sayfalarında, sosyal medya ve diğer platformlarda paylaşacaktır.

İncelemeler: Ürününüzü, hizmetinizi veya sitenizi, sektörünüzdeki popüler blog yayıncıları veya sosyal medyada yüksek kitleye hitap eden kişiler üzerinden sunun.

Backlink Nereden Alınmalı?Sosyal, makale, yorum ve daha pek çok farklı alt başlıkta incelenebilen geri bağlantı alımlarında ortak olan nokta, link alınacak sitenin alaka düzeyidir. Çalışmanın en yüksek verime ulaşabilmesi için, mutlaka kendi kategorisinde, kendisi ile alakalı bir sayfadan bağlantı alınması gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, backlinkler konusunda pek çok farklı etmen yer alabilir. Özellikle sitenin durumu ve ne tarz bir çalışmaya ihtiyacı olduğunu belirlemek, doğru yöntem ile ilerlemek açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, bilinçsiz bir backlink çalışması yapılması yerine, bu konuda uzman kişiler veya firmalar ile çalışmak tercih edilmelidir. Backlink çalışmalarının Google tarafından nasıl değerlerndirildiğini öğrenmek için Backlink değerlendirme faktörleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.