Aynı Anda Binlerce URL Yayınlamanın Riskleri

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Web sitenize bir anda binlerce URL yayınlamanız nasıl bir durum oluşturur? Bu sorunu şöyle bir örnek ile açıklayıp, cevaplandırabiliriz;

Varsayalım ki ; içerik üzerinde çalışıyorsunuz ve mevcut URL sayısını 100.000'den 500.000'e yükseltmek istiyorsunuz. Buradaki korkunuz şu olmalıdır; tüm bu yeni sayfaları aynı anda yayınlamak arama motorunun bize bir tür ceza vermesine sebep olur mu?
Tüm bu yeni URL'lerin aynı anda yayınlanmasında herhangi bir risk var mı?
Bu soruna vereceğimiz cevap hem evet hem hayır olacaktır.
Öncelikle hayır çünkü; aynı anda 300.000- veya herhangi bir sayıda URL göndermeyle ilgili herhangi bir ceza yoktur. Ancak, bir kerede birçok URL’nin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini belirtmemizde fayda var.

Riskler Nelerdir?

Google Botlarının Anlayışı

Bir günde bir siteye yüzde 50 daha fazla sayfa eklemek olağan dışı bir harekettir. Ancak bu durum, site sahibinin bizzat kendisinin yaptığı bir şey olduğu anlamına gelmez. Bu olayın gerçekleşmesinin birçok nedeni olabilir; en yaygın olanı ise, sitenizin saldırıya uğramasıdır.

Google, bu tür şüpheli durumları tanımlamak ve buna başka filtreler uygulamak için sistemlere sahiptir; çünkü arama yapanlara, potansiyel olarak saldırıya uğramış bir siteyi sunmak tehlikelidir.

Manuel İncelemeler

Makineleri öğrendiğimiz dünyada, bu anomalileri eskiden olduğundan daha az sayıda insanın incelediğine inanıyorum, ancak makineler hâlâ aynı yapıları kullanıyor.
Bunlardan bazıları şunu içerebilir, içinde çok sayıda spam içerikli bağlantı bulunan veya diğer içeriğe çok benzeyen görünen içeriği işaretlemek olabilir.

12 günde Endekslenen 300.000 Stok Tutma Birimi

 

Örnek olarak 100.000 ürün stoğu olan bir web sitesine ve bir günde yaklaşık 100.000 ürün stoğu ekledik. Bunun belki bir problem olabileceğini düşündük ama yine de yapmamız gerekiyordu.

Net sonuç, yeni 100.000 stoğun indekslenmesinin yaklaşık 10 gün sürmesiydi. Sayfalar bu 10 gün boyunca “tutuldu” ve sonra hepsi bir kerede dizine alındı. Bu gecikmenin manuel bir incelemeden kaynaklandığını varsaydık.

Ana site bu 12 gün boyunca herhangi bir problem veya kayıp yaşamadı ve yeni ürünler indekslendikten sonra, sitede yer alan diğer ürünlere benzer şekilde performans gösterdi. Bu birkaç yıl önce gerçekleşti, bu yüzden sayfalarınızın 12 gün tutulacağını varsaymak doğru olmaz. Kesin olarak söyleyecek bir şey yok.

Otomatik İçeriğin Geleceği

Bugünlerde yüksek miktarda otomatik içerik ile karşılaşıyoruz.Bazıları zekice yapılmış, ürün sayısı gibi veri tabanı girişlerini kullanarak ya da kategorideki en üst x ürünlerin listesini de içeriyor. Hatta bazıları her kategoride iki veya üç farklı şablon kullanıyor.

Otomatik içerik şu anda aramada oldukça iyi performans gösteriyor, ancak üzerinde zamanlayıcı bulunduğundan emin olabilirsiniz. Yani yakın zamanda bu devir kapanacak. Bu sayfalar, ziyaretçilerin bir şeyleri bulmasına veya görevleri tamamlamasına gerçekten yardımcı olmuyorlar; onlar spam.

Ceza mı, Yoksa Sadece Kötü Bir Seçenek mi?

Google, web sitenizde kaç sayfa sunduğunu önemsemez, değer veren sayfalarsa önemser. Ancak, bir şey yapmaya çalışıyorsanız, tüm spam’leri bir kerede alarak bunu çok bariz belli etmemeye çalışın. Google, bu sayfaları şimdi veya gelecekte gizleyebilir veya filtreleyebilir. Veya algoritmik ceza almanız olası. Ama bu aşamada ne dediğiniz önemli değildir- bu size yansımış bir cezadır.

Sitenizi oluştururken kötü seçimler yaparsanız, Google sizi en sonunda ifşa edecektir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.