SEO ve Kullanıcı Deneyimi

14 Eylül 2020
Arama Motoru Optimizasyonu

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Webmasterlar tarafından en sık karşılaşılan sorunlardan biri de internet sitesi tasarımının Google ve diğer arama motorlarının botlarına göre mi yoksa kullanıcılar için mi hazırlanacağını belirlemek. Google, her zaman için kullanıcı odaklı hazırlanan içerikleri ve sayfaları tavsiye ediyor olsa da SEO çalışmalarının temelinde botları da memnun edecek işlerin yapılması gerekiyor.

Kullanıcı deneyimi ve SEO aslında ayrı birer parça gibi görünse de iki disiplinin de bir arada uygulanması mümkün. Doğru bir strateji izlenmesi durumunda hem kullanıcılarınızı hem de arama motorlarının botlarını memnun edecek içerikler hazırlayabilirsiniz.

 

SEO ve Kullanıcı Deneyimi Nedir?

SEO ve kullanıcı deneyimi iki ayrı kavram olarak ele alınıyor. SEO, arama motorlarında yüksek sıralamalarda yer almak için yapılan çalışmalar bütünü olarak biliniyor.

Kullanıcı deneyimi ise bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcının karşısına çıkan sayfanın erişilebilirliği, kullanım kolaylığı, açılış hızı ve buna benzer faktörleri kapsayan çalışmalar bütününe verilen isimdir.

Kullanıcı Deneyimi mi Seo Mu?

SEO, internet sitenize gelecek olan kullanıcının sayfanızı bulması ve etkileşime girmesi için oldukça önemli ve vazgeçilmez bir kavramdır. Dünya üzerindeki tüm internet erişiminin %93’ü arama motorları aracılığıyla gerçekleşiyor. Buna ek olarak, kullanıcıların %75’i ilk sayfadan ileriye tıklamıyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda SEO çalışmalarının önemi bariz şekilde ortaya çıkmakta.

Kullanıcı deneyimi sitenize giren ziyaretçilerin sayfa ile doğru şekilde etkileşime girebilmesini ifade eder. Kullanıcı deneyimi iyi olan sitelerde ziyaretçiler daha uzun süre vakit geçirir, sayfadan daha memnun şekilde ayrılır. Yine aynı şekilde, bu tarz sitelerde dönüşüm oranları da daha yüksektir. Kullanıcı deneyimi sadece siteyi değil, sitede yer alan içerikleri, ürünleri ve hatta online destek personellerini de kapsamaktadır.

Güncellenen Google politikaları kullanıcı deneyimini daha ön planda tutmaya başladı. Eskiden SEO çalışmalarından ayrı tutuluyor olsa da son yıllarda yapılan güncellemeler ile artık kullanıcı deneyimi de SEO uygulamaları içerisinde ele alınan bir alan haline geldi. 200’den fazla sıralama faktörüne sahip olan Google algoritması içerisinde yedirilen kullanıcı deneyimi günümüzde yapılan optimizasyon çalışmalarında vazgeçilmez bir kavram.

Kullanıcı Deneyimi Arama Motoru Sıralamalarına Nasıl Etki Eder?Kullanıcı deneyimi bir çok açıdan arama motoru sıralamalarına etki eden bir faktördür. Sadece son zaman güncellemeleri ile değil, geçmişten beri gelen pek çok güncelleme ile iyi bir kullanıcı deneyimi sunan internet sitelerinin sıralamalarda daha yüksek sıralarda olduğu görülmekte. Arama motorlarındaki sıralamalarınızı doğrudan etkileyen kullanıcı deneyimi ile bağlantılı faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Pozitif kullanıcı sinyalleri
Kullanıcılar internet sitenizde ne kadar çok vakit geçirirse sıralamalarınız o kadar pozitif etki gösterir. Hemen çıkma oranının düşmesi doğru şekilde sağlanan kullanıcı deneyimi ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer kullanıcılarınız sitenizde uzun süre vakit geçirirse sıralamalarınızda ciddi oranda artış ortaya çıkacaktır.
Doğal backlink inşası
Kullanıcılar tam olarak istedikleri gibi bir deneyimle karşılaştıkları sayfaları paylaşmaya ve doğal yoldan backlink sağlamaya daha fazla eğilim gösterir. Sitenizin kullanıcı deneyimi yüksek olduğu zaman ziyaretçileriniz bunu arkadaşlarıyla veya diğer insanlarla paylaşacaktır. Bu durum size doğal yoldan sosyal erişim ve backlink sağlar.
Sayfa açılış hızı
Sayfa açılış hızı uzun süredir Google sıralama faktörlerinden biri olarak biliniyor. Sitenizin açılış ve yüklenme hızı arama motorlarındaki sıralamalarınız ile doğrudan bağlantılı. Sitenizin hızlı açılması aynı zamanda kullanıcı deneyimini de pozitif olarak etkileyen bir kavram. Kullanıcılarınız sayfanız ne kadar hızlı yüklenirse o kadar memnun olacaktır.
Mobil uyumluluk
Kullanıcıların %70’i internete mobil cihazlarından bağlanıyor. Buna ek olarak, kullanıcıların %74’ü mobil uyumluluğa sahip internet sitelerini tekrar ziyaret ettiklerini belirtmekte. Bu durum, mobil uyumluluğun kullanıcı deneyimi açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, 2019 yılında yayınlanan güncelleme ile Google’ın mobil uyumlu sayfaları daha iyi sıralamalara yerleştirmesi ile birlikte bu kavram artık göz ardı edilemeyecek kadar ön plana yerleşti.
Daha fazla organik trafik
Kullanıcılar memnun kaldıkları siteleri sosyal medya hesaplarından veya Whatsapp gibi iletişim uygulamalarından arkadaşlarıyla, çevreleriyle paylaşır. Bu durum hem doğrudan organik trafiğinizi artırır hem de sitenize ait sosyal sinyallerin artmasına neden olur. Sosyal sinyallerin artması arama motorlarının sıralamasını doğrudan etkileyen bir faktördür.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO Bir Arada Yürütülmelidir

Google algoritması 400’den fazla sıralama faktörü içeriyor. Bu faktörlerin neler olduğunu tam olarak bilmek imkansız. Algoritma, kötü niyetli kişiler tarafından manipüle edilmemesi ve adil bir rekabet ortamı sağlamak amacıyla gizli tutuluyor.

Google, webmasterlara her zaman için kullanıcılara yönelik sayfalar hazırlamasını tavsiye etmekte. Kullanıcı deneyimi, aslında ayrı gibi görünüyor olsa da tam anlamıyla SEO çalışmalarının merkezini oluşturuyor.

Siteniz ne kadar hızlı açılırsa, ne kadar rahat şekilde gezilebilirse Google botları sıralamalarınızı o kadar yukarı taşımakta. Yine aynı şekilde, kullanıcılarınızın iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlayan bu faktörler ziyaretçilerinizi de memnun ediyor.

SEO ve kullanıcı deneyimi mutlaka bir bütün olarak ele alınmak zorunda. Özellikle önümüzdeki yıllarda gelecek olan algoritma güncellemeleri ile birlikte kullanıcıların her zaman için ön planda tutulması gerektiğine dair bilgilendirmeler yapılıyor.

Sıralamalarınızı yükseltmek istiyorsanız Google botlarını da bir insanmış gibi düşünmekte fayda var. Klasik SEO uygulamalarına ek olarak, doğru şekilde optimize edilmiş, hem insanlar hem de botlar için hazırlanmış olan içerikler ile sitenizi destekleyerek daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. 

Sonraki Blog En İyi SEO Araçları
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.