2021 SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Arama motorlarında firmaların birbirleriyle olan rekabetlerinin yükselmesi sonucunda SEO çalışmaları artık büyük bir gereklilik olmuş durumda. Firmanızın hem potansiyel müşterilerine ulaşması hem de var olan müşterilerini koruması için arama motorlarındaki pozisyonu fazlasıyla önemli.

2021 yılında, SEO çalışmaları için fiyatlandırmalar web sitelerine yapılacak çalışmalara, sektöre ve buna benzer pek çok faktöre göre belirleniyor. SEO fiyatları konusunda hangi etmenlerin etkili olduğunu bu yazımızda detaylıca listeledik.

1- Teknik DüzeltmelerSEO çalışmaları, sitelerin Google yönergelerine uygun hale getirilmesi ile başlar. Arama motorlarının artık kodlamadan kullanıcı deneyimine kadar her aşamayı bir sıralama ölçütü haline getirdiği unutulmamalı.

Sitenizin teknik açıdan problemlere sahip olması, kodlama hataları barındırılması SEO fiyatlandırmasında önemli bir etmen durumunda. Başarılı bir çalışma için öncelikle bu hataların onarılması ve sitenizin teknik açıdan kusursuz hale getirilmesi gerekiyor.

2- On Page SEOSEO çalışmalarının fiyatlarını belirleyen bir diğer etmen de site içerisinde yapılacak olan iç SEO uygulamalarıdır. Teknik düzeltmelerden bağımsız olarak gerçekleştirilen bu uygulamalar, sitenizdeki içeriklerin birbirine bağlanması, navigasyonun doğru şekilde yönlendirilmesi, meta bilgilerinin düzeltilmesi gibi kısımları içeriyor.

Sitenizde daha önce herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığına, içeriklerinizin doğru SEO yönergeleri ile eklenip eklenmediğine bağlı olarak yapılacak çalışmalar değişkenlik gösteriyor. Sitenizde ne kadar çok düzeltilmeye ihtiyaç duyulan içerik bulunuyorsa fiyatlar o kadar artış gösterebilir.

3- Off Page SEO Çalışmaları

Sitenize alınacak olan linkler, tanıtım yazıları ve dış SEO çalışmalarının belli bir maliyeti bulunmaktadır. Sitenizin durumuna, hedefinize ve planlanan çalışmalara göre bu maliyet değişkenlik gösterebilir.

Yine aynı şekilde, siteniz için yapılacak olan sosyal medya çalışmaları da fiyatlandırmayı etkileyen faktörler arasında yer alıyor. 

4-İçerik OptimizasyonuSEO yönergelerinde sadece teknik bilgiler yer almıyor. Aynı zamanda, kullanıcılara yeterli bilgi veren, doyurucu ve anahtar kelime dağılımı doğru şekilde yapılmış içeriklerin de bulunması gerekiyor.

SEO çalışmalarında, internet sitenizde yer alan zayıf içeriklerin düzeltilmesi, arama motoru yönergelerine uygun içeriklerin hazırlanması ve buna benzer faktörler SEO fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

5- Anahtar Kelime RekabetiWeb siteniz için yapılacak SEO çalışmasında, çalışmaların hangi anahtar kelimeler üzerine yapılacağı büyük önem taşımaktadır. Rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimelerde rakipleri geçmek için daha fazla çaba gerekeceği için ihtiyaç duyulan çalışmaların maliyeti artmaktadır.

Anahtar kelime rekabeti, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi 2021 SEO fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir etmen olarak ön plana çıkıyor. Anahtar kelimelerin SEO çalışmalarındaki yerini daha iyi anlayabilmek için "Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır" yazımıza göz atabilirsiniz.

6- Anahtar Kelime SayısıSitenizin kaç anahtar kelimede üst sıralarda olmasını istediğinize bağlı olarak yapılan çalışmalar değişkenlik göstermektedir. Sektör ve hedef kitlenizin doğru şekilde değerlendirilerek karar verilen bu anahtar kelimeler SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Tek anahtar kelime ile çalışırken daha düşük maliyetler elde edilirken, anahtar kelime sayısı arttıkça yapılacak çalışmalar da çeşitleniyor.

Özellikle, dış SEO çalışmaları söz konusu olduğunda, anahtar kelime sayısı çalışmanın maliyetini doğrudan etkiliyor.

7- HedeflerRekabeti yüksek olan bir kelimede ilk sırayı hedefliyorsanız, halihazırda söz konusu anahtar kelimede ilk sırada olan internet sitesinden daha etkili ve agresif bir SEO çalışması yapılması gerekebilir. Bu durumda, başta dış SEO çalışmaları olmak üzere, içerikler ve tüm diğer aşamalarda daha aktif ve maliyetli bir strateji planlanabilir.

Hedefleriniz ilk sıra yerine pozisyonunuzu korumak veya ilk sayfada bulunmak ise daha az maliyetli çalışmalar ile bu mümkün olabilmektedir.

Her ne kadar çalışmalarda maliyetleri etkileyen çok sayıda faktör olsa da internet siteleri için inceleme yapılmadan ve bir yol haritası belirlenmeden SEO fiyatları konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. SEO fiyatları, internet sitesinin ihtiyaç duyduğu reçeteye göre değişkenlik gösterecektir.

Önceki Blog 2021 Yerel SEO Trendleri
Sonraki Blog SEO Nasıl Yapılır?
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.