Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Anahtar kelime yoğunluğu, sayfanızda yer alan içerik uzunluğunun odak anahtar kelime sayısına oranıdır. 100 kelimeden oluşan bir içeriğiniz varsa ve hedef anahtar kelime 5 defa kullanılmışsa, anahtar kelime yoğunluğunuz %5 demektir. Peki anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili diğer dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu içerikte sayfalarınız için anahtar kelime yoğunluğunu nasıl kontrol etmeniz gerektiğini ve diğer detayları ele alacağız.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Formülü

Anahtar kelime yoğunluğunu bir formül üzerinden basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Sayfanızda yer alan anahtar kelime yoğunluğunu belirlemek için sayfadaki toplam kelime sayısını anahtar kelimenin kaç defa kullanıldığına bölmeniz yeterli.

  • (Anahtar kelime sayısı / Toplam kelime sayısı) * 100

Sonuçta çıkan rakam, ilgili sayfadaki belirlenen anahtar kelimenin yoğunluğunu sunar.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalı?

Anahtar kelime yoğunluğu ile alakalı açıkca tanımlanmış bir kural yok. Google yönergelerinde içeriğinizde kullanmanız gereken anahtar kelime oranına dahil herhangi bir bilgi bulunmuyor. Buna rağmen dünyanın en popüler SEO uygulamaları arasında yer alan Yoast SEO %0,5 ila %5 arasında bir kullanım öneriyor. Google, sitenizde yer alan içeriklerin kullanıcılar için oluşturulmasını ister ve direkt arama motoru odaklı oluşturulan içerikleri olumsuz değerlendirir. İçeriğinizde hedef anahtar kelimeniz %5 oranını aştığında, arama motorları tarafından içeriğinizin “anahtar kelime doldurma” odaklı algılanma ihtimali artar.

Hedef anahtar kelimenizi içerikte kullanırken, doğru kısımlarda kullanmalı ve arama motorlarının doğal algılayabileceği bir yapıda hazırlanmalıdır. Google içeriğe önem veriyor ve içeriklerin kullanıcılar için oluşturulmasını istiyor.

%0,5 ve %5 aralığı anahtar kelime yoğunluğu olarak doğal metinlerin göstergesidir.

Anahtar Kelime Doldurma Nedir?

    

10 yıl önce Google algoritmaları henüz bu kadar gelişmediğinde “anahtar kelime doldurma” tekniği popüler oldu. Bu teknik, içeriğinizde çok sayıda anahtar kelime kullanımını içeriyordu ve kullanıcıların içerikleri okumasını zorlaştırıyor, doğal olmayan bir sıralama artışı yaşanmasını sağlıyordu.

Örnekle "ucuz bilet” aramasında ilk sıralarda yer almak isteyen web sitesi sahipleri, “ucuz bilet” araması içeren yüzlerce anahtar kelimeyi web sitesine ekliyordu. Bunun sonucunda birçok anahtar kelimede hızlı bir sıralama artışı yaşıyordu.

Bu durum artık değişti. Google sıralama algoritmaları, kullanıcıların isteklerine cevap vermeyen ve anahtar kelime odaklı oluşturulan web sayfalarını arama sonuçlarında daha düşük konumlarda değerlendiriyor. Sonuç olarak, içeriklerde mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelime eklemekten kaçınmalısınız.

İçerik ve Anahtar Kelime Kullanımı

*Arama hedeflerinizi belirlemek için anahtar kelime araştırması yapmak ve en popüler alt başlıkları bulmanız gerekir
*Anahtar kelimelerinizin yerleşimine dikkat edin, alt başlıklarda anahtar kelimeler içeriğinizin boyutundan daha fazla ve dikkat çekici görünür ve diğer kelimelerden daha önemli olmalıdır.
*En önemlisi içeriğinizde doğal dili kullanmak ve ziyaretçilerin değerli bulduğu yüksek kaliteli içerik üretmektir. Anahtar kelime yoğunluğu, doğal dil akışını ve içerik okunabilirliğini olumsuz etkilememelidir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.