Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İnternet siteniz ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, sunduğunuz hizmetin kalitesi rakiplerinizle kıyaslanamayacak seviyede bile olsa, doğru anahtar kelimeleri kullanmadan hedeflediğiniz kitleye arama motorları üzerinden ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Anahtar kelime, bir kullanıcının belirli bir sayfaya ulaşmak için arama motorlarında aradığı kelimeleri ifade eder. Bunlar kimi zaman tek bir kelime olabileceği gibi kimi zaman birden fazla kelime içeren kelime grupları veya uzun cümleler olabilir. Arama motorlarında istenen sıralamaları elde etmek ve hedeflenen alanda potansiyel müşterilere ulaşmak için anahtar kelime araştırması doğru şekilde yapılmak zorundadır. Anahtar kelime araştırması SEO uyumlu içerikler üretmenin temel aşamalarından biridir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemli?
Anahtar kelime araştırması, internet üzerinde var olan her internet sitesinin mutlaka üzerinde durması gereken bir çalışmadır. Kullanıcılarınıza, potansiyel müşterilerinize ulaşmanın tek yolu doğru anahtar kelimeleri kullanmaktan geçer. 

Anahtar kelimelerinizi doğru belirlemeniz sıralamalarınızda da olumlu etki sağlayacaktır. İnternet sitenizin içeriğinin birbiriyle alakalı olması, hem “long tail keyword” adı verilen uzun anahtar kelime bütünlerinden trafik çekmenizi hem de önemli sayfalarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

1- İçeriğinizin Alanını Doğru Anlayın

Anahtar kelime araştırması yaparken ilk olarak içeriğinizin alanını doğru şekilde tanımlamanız ve anlamanız gereklidir. İçeriğinizin veya hizmet verdiğiniz alanın derinliklerini bilmek doğru anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlayacaktır.

Bu noktada, eğer fiziki bir hizmet veriyorsanız müşterilerinizin belli konularda ne gibi bilgilere ihtiyaç duyduğunu öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, “marangozluk” konulu bir sayfada ahşap türlerinden hangilerinin potansiyel müşterileriniz için önemli olduğunu bilmeniz anahtar kelimelerin doğru şekilde belirlenmesini sağlayacaktır.

2- Hedeflerinizi BelirleyinSEO stratejilerinin temelinde hedeflerin doğru şekilde belirlenmesi gelir. İnternet sitenizin amacı, hedefleriniz, hangi alanlarda görünürlük sağlamak istediğiniz ve buna benzer hedefleriniz kelime araştırmanızda çizeceğiniz yol haritasını sunacaktır. 

Hedeflerinize bağlı olarak hazırlanan bir internet sitesine sahip olmanız tam olarak hedeflediğiniz anahtar kelimelerde, istediğiniz sıralamalara ulaşmanızı sağlayacaktır. 

3- Alakalı Konuları Listeleyin

LSI başta olmak üzere pek çok farklı algoritmanın desteğinden yararlanan arama motorlarında sadece tek bir anahtar kelime yeterli olmayabilir. Bir konu ile alakalı diğer anahtar kelimeleri belirlemeniz ve anlamsal bütünlük yaratacak şekilde içeriklerinizde kullanmanız gerekli. 

Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yaparken tüm diğer alakalı kelimeleri bulmalı, bunları not ederek temel anahtar kelime gruplarınızı belirlemeniz gerekli. 

4- Temel Anahtar Kelimelerinizi ListeleyinTemel anahtar kelimeleriniz, hedeflediğiniz kitlenin tam olarak arama yapacağı, geniş konu başlıklarını ifade eder. Örneğin, “marangozluk hizmeti” temel anahtar kelime olarak kabul edilebilir. Bu kelime grubundan türeyen “ahşap dolap tamiri” gibi kelime gruplarını kullanarak, tam olarak sağladığınız hizmeti anlatan, ulaşmak istediğiniz kitleyi hedefleyen kelimelerle internet sitenizi hazırlayabilirsiniz.

5- Rakiplerinizi Tanıyın

İnternet siteniz için kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlerken en büyük yardımcınız rakipleriniz olabilir. Üst sıralamalarda olan ve çok trafik çeken rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelerden yola çıkarak sektördeki arama alışkanlıklarını hesaplayabilirsiniz. Bu arama alışkanlıklarına uygun bir yol haritası çizerek trafiği kendi internet sitenize yönlendirmeniz mümkün. 

6- Anahtar Kelime Araçları KullanınÜcretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok anahtar kelime aracı web masterlara araştırmalarında yardımcı oluyor. Temel anahtar kelimelerinizi ve hedeflerinizi belirledikten sonra gözden kaçırmış olabileceğiniz kelime grupları için bu araçları kullanabilirsiniz. Araçların pek çoğunda arama hacminin de gösteriliyor olması çok düşük trafiğe sahip kelime gruplarını listenizden çıkararak daha verimli bir çalışma yapmanızı sağlayacaktır. 

Anahtar kelime araştırmanızı doğru yapmak hem alakalı trafiği internet sitenize çekecek hem de içinde bulunduğunuz sektörde marka bilinirliğinizi ve internet görünürlüğünüzü artıracaktır. 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.