404 Not Found – 404 Hata Sayfası SEO

Bu hata ile daha önce karşılaştınız mı?

Neden bir 404 Not Found sayfasına ihtiyacınız olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Mevcut bir sayfanız kaldırıldığında kullanıcılara sunulan sayfanın ne kadar önemli olduğunu ve 404 not found hatası veren sayfalar için ne yapılması gerektiğine dair tüm teknik detaylar konusunda bilgilendiriyoruz.

404 not found nedir?

Bu hata, arama motoru botlarının sitede daha önce gördüğü, şuan erişemediği sayfaları gördüğünde oluşur. Google botu sayfaya giriş yaptığında 404 hata kodu içeren bu sayfayı artık aktif olmayan bir sayfa olarak işaretler ve bu uyarı Google Search Console üzerinde size görünür.

404 not found hatası neden oluşur?

Sayfanız silinmiş olabilir veya yanlış bir URL adresi yazılmış olabilir. Birden fazla ihtimal barındıran bir durum.

Genellikle bu sorun aşağıda belirtilen 3 başlık nedeniyle oluşur:

  • URL adresinizi değiştirdiğinizde
  • Ürün ve sayfa kaldırıldığında
  • Çalışmayan site içi bağlantılar olduğunda.

404 hata sayfaları zararlı mı?

Google tarama hataları ile ilgili olarak ‘404 Hataları sitenizin arama sonuçlarındaki genel görünürlüğünü etkilemez” yönünde bilgiler sunuyor. Bu nedenle 404 sayfalarına sahip olmanın SEO açısından büyük bir hata olarak algılanmaması gerekir.

Buna rağmen çok fazla 404 Not Found hatasına sahip bir internet sitesi güven kaybedici bir unsur barındırır. Sitenize gelen kullanıcılar 404 hata sayfaları ile çok fazla karşılaştığında aradığına ulaşamaz ve sayfanızı hızlı bir şekilde terk eder. Son yıllarda artan “Kullanıcı Deneyimi” kavramı açısından bu durum size olumsuz olarak yansıyabilir.

404 hatalarına sahip olmak büyük bir sorun değildir ama sürekli kontrol etmeniz ve en az seviyede tutmaya dikkat etmeniz gerekir.

404 hatalarını ne sıklıkla kontrol etmelisiniz?

Bu site içerisinde yaptığınız güncellemelere göre değişir. 404 hatalarınızı ayda en az 1 defa kontrol etmeniz kurumsal sayfalar için yeterli olmasına rağmen sürekli güncelleme içeren sitelerde bu haftada 1 olarak gerçekleştirilebilir.

Daha önce 404 hatalarınızı kontrol etmediyseniz ilk kontrolünüzde birçok farklı sayfanızın 404 Not Found uyarısı aldığını görebilirsiniz. Başlangıçta neden oluştuklarını öğrenmeye çalışın.

404 Sunucu Hatası içeren sayfalarınızı Google Search Console ve Screaming Frog vb. araçlar ile hızlıca kontrol edebilirsiniz.

404 Not Found Hatası Çözümü

Öncelikle bu sayfalarınızı yönlendirmenin kalıcı bir sonuç olmadığının farkına varmalısınız. Birçok internet sitesi kapatılan sayfalarını otomatik bir şekilde Ana Sayfa’ya yönlendiriyor.  Bu sayfanıza gelen bağlantılarınızın gücünü diğer sayfaya aktarmasına rağmen ilerideki süreçleriniz için doğru bir tercih olmayabilir.

Yüksek otorite değerine sahip ve bağlantı içeren sayfalarınızı yönlendirebilirsiniz ama bu tüm hatalarınızı yönlendirerek çalışmayı bitirmeniz anlamına gelmiyor. Kullanıcılar yönlenen sayfalara olumlu bakmıyor.

404 sayfalarınızı kullanıcı odaklı, içerik barındıran ve diğer benzer sayfalarınıza yönlendirebilecek şekilde oluşturun! Aradığı ürün ve hizmet şuan sağlanmasa bile yakından ilgilenebileceği diğer sayfalar kullanıcılarınızın ilgisini çekecektir.

Bu hatanın nedenini öğrenmek ve çözmek için aşağıdaki adımları deneyin;

  • Sitenize gelen bağlantıları kontrol edin, tüm bağlantılar çalışan sayfalarınıza mı veriliyor? Değilse site ile iletişime geçerek güncellemesini talep edin.
  • Yanlış bir adres ile yayınladığınız (www.rolibo.com/seo-paketleri yerine www.rolibo.com/seo-pkaetleri gibi) sayfalarınızın hatalı versiyonları 301 Redirect ile yönlendirilmelidir.
  • Site içerisinde kaldırılan sayfalarınıza bağlantı veriyor musunuz? Bu yönde bağlantılar var ise çalışan versiyonlarına yönlendirme gerçekleştirin.

404 Hata Sayfası Oluşturma

404 Sunucu Hatası içeren sayfalarınızı sitenizde yer alan diğer sayfalar gibi özelleştirilmelidir. Bu çalışmaya yaparken aşağıdaki 3 madde incelenmeli.

  1. Tasarım: Sitenizin diğer sayfalarıyla benzer bir tasarıma sahip olmalısınız. Sitenizin mevcut yapısı ile uyuşmayan bir tasarım hem marka bilinci hem de kullanıcı güveni açısından sorunludur, kullanıcı yanlış bir yere eriştiğini düşünür ve sayfanızı hemen terk eder.
  2. İçerik: Ziyaretçilerinize bulunduğu sayfa hakkında bilgi sunarak diğer sayfalara geçiş yapmasını sağlamalısınız.
  3. Benzer Tavsiyeler Sunun: Bir e-ticaret sitesi olduğunuzu düşünün. ‘Kırmızı Spor Ayakkabı’ ürününüz bittiğinde 404 sayfanızda ‘Ayakkabı Tavsiyeleri’ alanı olduğunda ve diğer kırmızı renkli spor ayakkabıları sunduğunuzda kullanıcıların göz gezdirmemesi sizce mümkün mü?
Yazar:admin 16:53 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir