2021’DE SEO HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 3 ŞEY

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

2020 yılında pandemi ile beraber gündelik yaşantımızda çoğu şey kökten bir değişime uğradı. Alışkanlıklarımız, çalışma biçimimiz, temel ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz ve tüketim alışkanlıklarımız hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yön değiştirdi. 

Günlük yaşantımızda yaşanan değişimler tabii ki dijital dünyanın dinamiklerine de yansıdı. Bu dönem, birçok firmanın dijital hedeflerini hızlandırdığı gibi birçoğu için de kaçınılmaz dönüşümü zorunlu hale getirdi. Bu nedenle 2020 SEO dünyası için de oldukça öğretici bir yıl oldu. 

Tüm bu yaşananlar doğrultusunda neler olabileceğini kestiremediğimiz 2021 yılında SEO konusunda mutlaka aklınızda tutmanız gereken 3 şeyi sizin derledik.

Arama Sorguları DeğişkendirArama sorguları ve hacimlerinin değişken olduğunu hepimiz elbette biliyorduk. Ancak 2020 bize bunun sandığımızdan daha da hızlı bir şekilde değişeceğini gösterdi. 

Arama sorgularının amacını anlamak ve trendleri takip edebilmek SEO stratejisinin kritik bir parçasıdır. Çünkü sorgulara cevap veren bir sayfa hazırlamanın ön koşulu bu sorguların amacını doğru şekilde anlamaktan geçiyor. Sayfalarınız arama sorgularının amacı ile uyuştuğunda Google sayfalarınızı arama sonuçlarında sıralar. 

Pandemi döneminde yaşanan tüketici davranışlarındaki değişim, arama sorgularını dolayısıyla da arama sonuçlarını değiştirdi. Peki küresel bir salgın sorguların amacını değiştirdiğinde neler yapabiliriz? 

Yapacağınız ilk şey hedeflediğiniz arama sonuç sayfalarını sürekli incelemek olmalı. Arama hacimlerini incelemek için Semrush, Moz ya da Ahrefs gibi aylık ölçüm yapan araçlardan birini sayfalarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. Google Trendler de size arama ilgisinin hangi yöne gittiğine dair fikir verebilir. 

 Esnek olmak ve değişen arama ilgisine karşı değişime açık olmak çevrimiçi başarı önemlidir. 

Yerel SEO Daha da Önemli Hale Geldi Hızlı bir şekilde uyumdan bahsetmişken, yerel aramalardan bahsetmemek olmaz. Pandeminin en çok etkilediği yerel işletmeler, bu süreçte müşterileri ile bağlantıda kalmak için yeni yöntemler geliştirmek zorunda kaldı. Karantina ve sosyal kısıtlamalar, birçok işletme için açık olup olmadıklarını müşterilerine bildirmek büyük farklar yarattı. 

Google’ın yerel işletmeler için sunduğu ücretsiz hizmetlerden biri olan Google Benim İşletmem (Google My Business), bu dönemde işletmeler için çok faydalı oldu. Google Benim İşletmem, işletmenize ait bilgilerin ve özellikleri potansiyel müşterilerinize sunma imkanı veriyor. Son dönemlerde LGBTQ dostu, çevrimiçi çalışma saatleri ve çevrimiçi randevu sistemi gibi birçok yeni özellik de Google tarafından kullanıma sunuldu.

Google Benim İşletmem’e yeni eklenen ve eklenmeye devam eden özellikler konusunda güncel kalmak yerel SEO uzmanlarının dikkat etmesi  gereken konuların başında geliyor. Tüm bu süreçte işletmeler, her ne kadar fiziksel olarak hizmet verseler de karantina şartlarında yeni iletişim ve hizmet kanallarını kullanmayı da hesaba katmayı unutmamalıdır. 

Yerel işletmeler ve yerel SEO uzmanları bu süreçte çevik olmalı ve Google ya da diğer arama motorlarının sunduğu araçlardan en doğru şekilde faydalanmalıdır. Bu sayede yerel fırsatları kaçırmadan devam edecek pandemi şartlarından en az şekilde etkilenebilirler. 

SEO TopluluğuPandemi sektör anlamında SEO’yu olumlu bir şekilde etkilemiş olsa da pek çok şirket için de küçülme ya da kapanma ile sonuçlandı. Küresel bir sorunla uğraşırken birçok kişi dijital pazarlama ve SEO konusunda çevrimiçi topluluklar oluşturdu. Bu topluluklar kimi zaman pandeminin neleri, nasıl etkilediğini anlamaya çalıştı kimi zaman da SEO tavsiyeleri verdi. 

Küresel etkilere sahip bir salgın, daha çok dayanışma ve işbirliğini dijital pazarlama sektörü için de gündeme getirdi. 

Sonuç olarak 2020 bize her şeyin çok çabuk değişebildiğini gösterdi. Bu nedenle 2021 yılında değişen sorgulara hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmek adına SEO uzmanlarının daha çevik olması gerekiyor. Arama sorgularını karşılayabilecek sayfalar oluşturabilmek adına hedef SERP sayfalarını sürekli kontrol edip incelediğinizden emin olun. 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.