2021 Yerel SEO Trendleri

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, her zaman olduğu gibi 2021’de de oldukça rekabetçi SEO trendlerine sahip. Firmanızın müşterilerine daha rahat ulaşabilmesi ve potansiyel müşterilerini kazanca çevirebilmesi için trendlerin gerisinde kalmaması, rakiplerine internette üstünlük sağlaması oldukça önemli.

Yerel SEO artık neredeyse tüm sıralamalarda fazlasıyla etkili hale geldi. 2021 yılında bu etkinliğin çok daha artması ve sıralamalarda büyük değişimler yaratması bekleniyor.

1- Yapay Zeka Daha Aktif Rol OynayacakGoogle, uzun süreden beri yapay zekayı arama sonuçlarında aktif olarak kullanıyor. Daha önceden “Rankbrain” adıyla bildiğimiz, yapay zeka temelli algoritma ile arama sonuçlarını kontrol eden, bu yıl da yapay zekadan fazlasıyla yararlanacak.

Google mühendislerinden, Greg Corrado tarafından yapılan açıklamada, Rankbrain algoritmasının daha önceden öğrenme kapasitesi olmadığı, ancak yapılan son gelişmelerle birlikte öğrenme yeteneğine kavuştuğu belirtiliyor. 2021 yılında, yerel çalışmalar dahil, tüm SEO uygulamaları için yapay zeka önemli bir yer tutacak.

2- Sesli Aramalar Giderek Daha Fazla KullanılıyorIOT cihazların yaygınlaşması ile birlikte artık sesli arama yapan pek çok cihaz hayatımıza girmiş durumda. 2021 yılında, bu cihazların çok daha ulaşılabilir olması ile birlikte sesli arama verileri, arama motoru sıralamalarında çok daha önemli bir yere sahip olacak.

Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’si, Google Assistant ve çok daha fazlası her geçen gün hayatımıza daha fazla dahil olacak. Yapılan bir araştırmaya göre, 2022 yılı itibariyle, evinde sesli arama yapan bir asistana sahip olma oranı %55’e kadar yükselecek. Bu durum neticesinde, SEO trendlerinin her geçen gün değişeceği tahmin ediliyor. Markanızı sesli aramalar için nasıl optimize edebileceğinizi merak ediyorsanız Sesli Arama SEO Rehberi yazımıza göz atabilrsiniz.

3- Mobil Uyumluluk Artık Bir Zorunluluk2021 yerel SEO trendlerinde de mobil uyumluluğun çok önemli olacağı aşikar. İnternet trafiğinin çok büyük bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Özellikle dünya çapında yayılan 5G ve benzeri teknolojiler ile birlikte, mobil cihazlardan internete erişimin çok daha yoğun olacağı tahmin ediliyor. Google tarafından “mobile-first” gibi algoritmaların kullanıcılara sunulması bu durumun en büyük göstergelerinden biri.

Yapılan son araştırmalarda, 2025 yılı itibariyle “yalnızca mobil cihazlardan internete giren” kişi sayısının, tüm internet kullanımının %73’üne ulaşacağı tahmin ediliyor. Mobil cihazlar bu derece hızlı yaygınlaşırken, yerel SEO trendleri üzerinde de fazlasıyla etkili olması kaçınılmaz.

4- Kullanıcı Deneyimi Önemini KoruyorKullanıcı deneyimi ve sayfa yerleşimleri bir süre önce yapılan algoritma değişiklikleri ile sıralama faktörü olarak belirtilmişti. Bu algoritma değişimi, 2021 yılında Google tarafından tüm internet siteleri için aktif hale gelecek.

Tüm SEO çalışmalarında, internet sitenizdeki butonların yerleşimi, sayfa yüklenme hızı ve ekrana gelme süresi gibi değerler çok daha önemli olacak. Google, 2021 yılında, internet sitelerinin arama motorlarından ziyade kullanıcılar için hazırlanması gerektiğini çok net çizgilerle belirtiyor.

5- Yerel SEO 2021’de Hiç Olmadığı Kadar ÖnemliYerel SEO trendleri 2021 yılında diğer yıllara kıyasla çok daha ön plana çıkacak. Gerek mobil cihazların yaygınlaşması gerekse Google algoritmalarının yerel arama sonuçlarını ön plana çıkarması ile 2021 yılında bu konuda çok daha fazla rekabet oluşacak gibi görünüyor.

Google İşletmeler alanında yapılan geliştirmeler, geçtiğimiz yıllarda eklenen yeni analiz modülleri ve tüm arama motoru algoritmasında yapılan değişiklikler webmasterları bu tarz çalışmalara ağırlık vermeye yönlendiriyor.

Özellikle markalar ve yerel işletmeler için önemli olan yeni yerel SEO trendlerinin, sesli arama komutları, semantik içerikler ve yapay zeka alanında yapılacak algoritma geliştirmeleri ile birleştirilerek, kapsamlı bir SEO stratejisi içerisinde, profesyonelce ele alınması gerekiyor. 

Önceki Blog Dahili Bağlantılar (İnternal Link) Kullanımı
Sonraki Blog 2021 SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.