2020 SEO Trendleri

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İnternet ve dijital pazarlamayla ilgilenen herkesin, arama motoru optimizasyonu ve web sitelerinin alakalı anahtar kelimeler aracılığıyla arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alması hakkında bazı temel bilgileri bilmesi gerekir. SEO, özetle arama motoru sonuç sayfasından organik, ücretsiz ve yüksek trafik almak için web sitenizi optimize etme işlemidir. SEO’da yalnızca yüksek trafik elde etmek için anahtar kelimeler kullanmakla kalınmaz, aynı zamanda web sitenizin düzeninde ve sitedeki içerikte, arama motoru için daha çekici (alakalı) hale getirebilmek için belirli değişiklikler yapılır.

Günümüzde SEO, işletme ve kuruluşlar için en iyi pazarlama stratejilerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. SEO'nun faydaları muazzamdır, özellikle maliyetinin az olması onu daha da cazip hale getirmektedir. Her şirket, girişim veya kuruluş SEO'yı pazarda sağlam bir konum sağlamak ve pazarlama oyunlarını yükseltmek için güçlü bir araç olarak kullanır. Neredeyse her gün yeni web siteleri açılıyor ve çevrimiçi pazar rekabeti git gide artıyor. Böyle zamanlarda, SEO taktikleri ve trendleri en iyi şekilde yararlanmak için gerekli hale gelmektedir.

2020 yılı için yaklaşan SEO trendlerine bir göz atalım.

1) Snippet Daha Fazla Tıklama ToplarÖne çıkan snippet'ler kullanıcı için daha iyi bir arama deneyimi sağlar. Parçacıklar arama sonuçlarında görüntülenir; Google snippet'leri, müşteriye aradıkları ürün veya içerikle ilgili kısa ve ek bilgiler vermektedir, bu nedenle snippet'i daha çekici hale getirin. Zengin snippet'ler web sitelerine tıklama oranında çeşitli avantajları sağlar, bu yüzden onu ciddiye almanız önemlidir. Google SERP'lerinden yapılan tıklamaların yaklaşık% 54'ü öne çıkan snippet'lerden gelmektedir. SEO 2020 trendlerinden en iyi şekilde yararlanmak için, öne çıkan snippet'inizde en sık sorulan soruları yanıtlamanız gerekir.

2) Güvenli Web SiteleriWeb sitesi güvenliği doğrudan 2020 SEO stratejisi ile ilgili değildir, fakat web sitesi kullanıcı deneyiminin kritik bir yönüdür. Bir kullanıcı '' Güvenli Değil '' uyarısını görürse, devam etmemeye karar verebilmekte ve web sayfanızdan büyük oranda ayrılmaktadır. Bu, organik SEO stratejilerinizi etkisiz kılabilmektedir. Böyle bir durumda, HTTPS protokolünü web sitenizde etkinleştirmeniz gereklidir, bu da kullanıcılarınıza güvenli bir şifreli ve özgün bağlantı sağlar. HTTPS uygulamak sitenize ufak bir SEO desteği verecektir.

3) Yüksek Kaliteli İçerik SEO Stratejileri için En İyisidirÇevrimiçi reklamların 2020'de daha pahalı hale geleceği düşünülmektedir. Toplam reklam harcamasının yaklaşık % 91'i yalnızca bir saniye veya daha kısa bir süre için görüntülenmektedir. Bu durum, 2018'de dijital reklamlara 38 milyar dolarlık yatırımın boşa gitmesine neden olmuştur. SEO stratejilerini etkili bir şekilde kullanmak için, işletmelerin web sitelerinde ve diğer platformlarında yüksek kaliteli içerik yayınlaması oldukça önemlidir. Kullanıcılar yararlı, alakalı ve zamanında içerik istemektedir. Arama motorlarına gidecek kullanıcılar için web sayfanız güzel bir cevap vermelidir.

4) Dijital Deneyim En Popüler Taleptirİçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, web sayfası hızlı yüklenmezse veya kullanıcı arayüzü karmaşıksa içeriğiniz asla etkili olmaz. Açılması birkaç saniyeden uzun süren bir web sayfalarının kullanıcılar tarafından terk edildiği bilinen bir gerçektir. Bu olay, SEO girişimlerinde çok önemli bir faktördür, çünkü bir saniyelik bir gecikme işinizde büyük bir kayba yol açabilmektedir.

5) Yapay Zeka Yeni Norm OluyorYapay zeka, belki de beklediğimizden daha erken biçimde herkesin günlük yaşamının bir parçası olacak. İşletmeler ve kuruluşlar, daha iyi hizmet sunan müşteriler için kişiselleştirilmiş ve benzersiz deneyimler oluşturmak için AI'yı kullanıyor. Google ise, kullanıcılarına daha iyi arama motoru sonuçları sağlamak için yapay zeka kullanıyor. 2019 yılında SEO uzmanları zaten AI’nın 2020 yılında arama motoru optimizasyonu için ne kadar önemli olacağını tahmin etmişlerdi. Bu teknoloji, web sayfalarını tam olarak sınıflandırmada ve her birinin sıralamasını belirlemede kullanılabilmektedir.

6) Diğer Arama Motorlarının KullanımıŞüphesiz Google, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için platformunu sürekli güncelleyen bir arama motoru. Fakat bazı kişilerin düzenli olarak kullandığı başka arama motorları da bulunuyor. Bing ve DuckDuckGo gibi popüler arama motorları, içeriğinizi standartlarına göre optimize etmenizi gerektirir, böylece daha iyi bir derecelendirmeye sahip olursunuz. İşletmenizin ve ürününüzün doğasına bağlı olarak, hangi arama motorunun aranma olasılığının yüksek olduğunu bilmeli ve web sayfanızı buna göre optimize etmelisiniz.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.