2020 için Yerel SEO Önerileri

Google algoritmalarında, organik ve yerel sonuçlarını işleme yöntemleri arasında oldukça büyük bir fark bulunmaktadır. Yerel algoritmayı, “Üçlü Paket” şeklinde isimlendirilen ve en alakalı üç bağlantının paketini görüntüleyen bir sistem olarak tarif edebiliriz. Yerel bir arama sorgusu yaptığınızda, sıklıkla üstte bir haritayla üç sonuca ve aşağıdaki “organik” sonuçlardan bazılarına rastlarsınız. Google’ın Yardım Merkezi’ne göre, algoritmayı desteklemekte olan üç temel şey yakınlık, önem ve alaka düzeyleridir.

1) Yakınlık

Yakınlık, şirketiniz ile kullanıcının bulunduğu yer arasındaki mesafe veya arama sorgusunda belirtilen konum anlamına gelmektedir. (Google bunları her türlü veriye göre hesaplamaktadır. Ayrıca SERP’nin altındaki sonuçları kontrol edebilirsiniz.

Posta kodu
Bir bilgisayarda Google, kullanıcının posta kodunu belirleyebilir. Posta kodu tabanlı sıralamanızı kontrol edebilmeniz için BrightLocal, Whitespark ve Places Scout gibi farklı araçlar bulunmaktadır.

Coğrafi koordinatlar (mobil)
Bir akıllı telefonda Google, kullanıcının gerçek konumunun coğrafi koordinatlarını bilerek konumu daha da hassas bir şekilde izlemektedir ve küçük bir mavi nokta ile konumu saptamaktadır. Ayrıca, piyasada Yerel Falcon ve Chrome uzantısı GS Konum Değiştirici gibi coğrafi koordinatlara dayalı sonuçları gösteren araçlar da bulunmaktadır ve bu veriler genelde doğru sonuçlar içermektedir.

2) Önem

Bu madde, Google’ın şirketinizin ne kadar önemli olduğunu düşünmesiyle doğrudan alakalıdır. Şirketiniz istikrarlı ve tanınmış bir işletme mi, yoksa henüz kimsenin bilmediği küçük bir girişim örneği mi? Pek çok gösterge, bir öngörü işareti olarak hizmet edebilmektedir. Mağaza ziyaretleri gibi. Örneğin tuğla ve harç mağazanız çok sayıda ziyaretçi çekmiyorsa, Google’ın şirketinizin öne çıktığını düşünmesi olası değildir.

3) İlgi

Tanınır ve bilinir bir şirket bile, kullanıcının arama sorgusuyla yapılandırılmış bir içerik olmadan alakalı sonuç olarak sayılamaz. Her üç faktörün de birlikte mevcut olup olmadığına bakın. Alaka düzeyi ile Google şunlara bakmaktadır:

a) İçerik;
b) Yerinde SEO (başlık etiketleri, meta etiketler vb.);

c) Alıntılar da alaka düzeyinde büyük rol oynamaktadır, çünkü Google şirketin adresi gibi detaylara her zaman bakar (Bu şehirde gerçekten var mı? Kullanıcının aradığı şehirle alakalı mı?);
d) Kategoriler. (Google My Business kategorileriniz. Google’ın şu anda yaklaşık 4.000 farklı Google My Business kategorisi mevcut ve çok sayıda kategori ekleyip kaldırmaya devam ediyorlar);
e) İşletme adı da önemlidir. Yalnızca işletme adınızda anahtar kelimelerin bulunması bile, genellikle sıralamanızla alaka düzeyi verebilir.
f) Yorumlar. Google, insanların hangi kelimeleri kullandığını görmek için, incelemelerin içindeki içeriğe kesinlikle göz atıyor.

Ayrıca “Yerel SEO nedir, neden önemlidir ve nasıl yapılır?” gibi soruların cevapları için yerel SEO hakkında hazırladığımız aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Yerel SEO: Nedir, Neden Önemlidir, Nasıl Yapılır?

Yazar:Tugce 18:55 'de yayinlandi.