2018’de İlgilenmeniz Gereken 6 SEO Trendi

Mobil uyumluluğun ön plana çıktığı, nesnelerin interneti sayesinde çok farklı kavramların hayatımıza girdiği 2017 yılı, SEO açısından çok büyük değişimlerin başlangıcını işaret etti. 2017’de başlayan bu değişimler, 2018 yılında giderek hız kazanacak ve çok daha etkili olacak gibi görünüyor. 2018’de SEO konusunda bizi nelerin beklediği bilinmez, ancak pek çok uzmana göre, aşağıda 6 madde, 2018 yılının tamamında önemli bir etkiye sahip olacak.

1. Mobil Uyumluluk 

2017 yılında gerçekleşen aramaların yarısından fazlası mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Durum bu şekilde olunca, mobil uyumlu sitelerin ön plana çıkıyor olması kaçınılmaz. Neredeyse her SEO uzmanı ve Google mühendisi, içerikleri mobil için öncelikli olarak optimize etmeniz gerektiğini söylüyor. Seo stratejileriniz içerisinde mobil seo kesinlikle yer almalı.

Bu durum 2017 yılında etkisini gösterirken, 2018 yılı için çok daha etkili olacak gibi görünüyor.

2018 yılında, Google mobil uyumlu olmayan İnternet sitelerini mobil aramalardan neredeyse silmeye hazırlanıyor diyebiliriz. Aramaların yarısından fazlasının mobil cihazlar üzerinden yapıldığını hesaba katarsanız, böyle bir durumda ziyaretçi kaybetmemek için sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirdiğinizden emin olmalısınız.

2. Mobil Hız

Sitenizin farklı bağlantılar ve cihazlar üzerindeki hız analizlerini gerçekleştirerek, hız kaybı yaşatan durumları tespit edip sayfanızı hız konusunda optimum seviyeye getirmeniz hem kullanıcılar hem de arama sonuçlarındaki görünürlüğü oldukça önemli.

Yine mobile dikkat çeken uzmanlar, insanların telefonlarında geç yüklenen sayfalara karşı daha sabırsız olduğunu ifade ediyor. Bu durum göz önünde bulundurulunca, site açılma hızının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz

Google, site açılışlarını hızlandırmak için daha az Javascript kullanımı ve amp gibi yöntemler tavsiye ediyor.  Google, Temmuz ayı içerisinde mobil hız güncellemesi gerçekleştireceğini kısa süre önce belirtti, artık site hızı tam anlamıyla mobil sıralamanızı etkileyen önemli faktörlerden birisi olacak.

3. Sesli aramalar için hazırlanın

Amazon Echo ve Google Home gibi akıllı hoparlör ürünleri piyasalarda yerini alarak Amerika’da büyük satış rakamlarına ulaştı. Aynı durumun yakın gelecekte ülkemizde de gerçekleşmesi olası. Bu hoparlörler sesle yönetildiği ve konuştuğunuzda arama sonuçlarına sizi ulaştırdığı için, kullanıcılar arama motoru kullanırken sesli etkileşime alışıyor.

Sesli arama kullanımının artması, Google’da arama trendlerini değiştirecek gibi görünüyor. Normal aramalarda 2 ile 5 kelime arasında kullanılıyorken, sesli aramalarda kullanıcı tüm cümleyi okuma eğiliminde. Bu durum, içeriklerinizi daha farklı hazırlamanız gerektiğinin en büyük işareti.

4. Potansiyel kullanıcılarınızı daha iyi tanımalısınız

Kullanıcılarınızın günlük hayatta nasıl konuştuklarını, bir arama yaparken ne tarz kelimeler kullandıklarını öğrenmeniz gerekli. Böylece içerikleri buna göre yönlendirebilir ve hem Google hem de kullanıcılar için verimli bir İnternet sitesi hazırlayabilirsiniz.

5. Sosyal medyaya daha fazla ağırlık verin

Google, kullanıcıya alakalı içerik sunmak için kendini geliştiriyor. Algoritmalarını her geçen gün bunun için güncelleyen arama motoru, kullanıcılara daha iyi içerikler sunabilmek için, sosyal medyada yazılanlara ağırlık vermeye başlayabilir. Bu nedenle, İnternet sitelerinin 2018 yılında sosyal medyada olan görünürlüğünü arttırması için yapacağı çalışmalar oldukça önemli.

6. Video ve Resimler

Her geçen gün online etkileşimler artıyor ve daha görsel hale geliyor. Son yıllarda İnternet hızının daha iyi olması ile birlikte kullanıcılar görsel ve videolar üzerinde daha fazla zaman geçirmeye başladı. Markanızın organik arama sonuçlarında görsel ve video sonuçlarında yer alması, birçok sorgudan daha fazla ziyaretçi alabileceğiniz anlamına gelebilir.

Yazar:admin 11:30 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir