2017 Yılında SEO Dünyasında Neler Oldu?

SEO dünyası her zaman olduğu gibi 2017 yılında da sabit kalmadı, sürekli değişim halindeydi.

Kullanıcılarına her zaman en iyi sonuçları sunmaya çalışan Google sürekli değişen kullanıcı alışkanlıklarına uyum sağlamak için 2017 yılında bazı güncellemeler gerçekleştirdi.

1. İlk kez mobil masaüstünü geçti

Kasım ayında Google tarafından açıklanan yeni güncelleme ile birlikte, arama sonuçlarında “mobil öncelikli” sıralama yapılmaya başladı. Daha önce masaüstü platformuna öncelik tanıyan Google, ilk kez 2017 yılında mobil aramaları daha ön planda tutmaya başladı.

Buna ek olarak, AMP gibi yeni teknolojilerin çoğalması ile mobil uyumluluğun önemi fazlasıyla arttı.

2- Nesnelerin İnterneti(IOT) ve ses ile arama ilerlemeye devam etti

Özellikle Google Home ve Amazon Echo gibi konuşarak komut verilebilen akıllı cihazların sayısının artması ile birlikte, sesli aramada büyük atılımlar yapıldı. Siri, Google Now ve Cortana gibi ses komutları ile çalışan ve insanlar ile anlaşabilen teknolojilerin de gelişmesi, Google’ın sesli aramalara çok daha fazla önem vermesini sağladı.

Bununla birlikte, her şeyin “akıllı” olanının çıkmaya başladığı 2017 yılı, nesnelerin interneti için de oldukça verimli geçti.

3. 2017 Fred yılı oldu!

Normalde yıl içerisinde oldukça büyük etkiler gösteren pek çok irili ufaklı algoritma değişimi ile karşılaşırken, 2017 yılı içerisinde ciddi etkisi olduğu söylenebilecek tek algoritma değişimi “Google Fred” oldu. Arama sonuçlarının iyileştirilmesi amacıyla yüksek kaliteli içeriği ön plana çıkartmak amaçlandı.

4. “benzer sorular” görülmeye başlandı

 Google’ın arama sonuçlarında kullanıcıya daha fazla fayda sağlamak istemesinin bir sonucu olarak, aramalarda “benzer sorular” ve “insanlar bunları da sordu” gibi bölümlere rastlanmaya başladı. Sesli aramaların çoğalması ile birlikte, Google’da yapılan arama trendlerinde de giderek büyük değişimler yaşanacak gibi görünüyor.

5. Konu bazlı içerikler

 Google’ın içeriklerin “ne amaçla” yazıldığını anlamaya başlaması üzerine içerik üreticileri tek bir anahtar kelime yerine, anahtar kelime ile alakalı diğer konulara da odaklanmaya başladı. Tek bir kelime yerine, kelimeyi kapsayan ve belki de anahtar kelimenin hiç kullanılmadığı içerikler hazırlanmaya başlandı. Özellikle 2017 yılında, internet sitelerinde içerik bütünlüğünün önemi arttı.

6. Sahte haberler içerik kalitesinin önemini arttırdı

2017 yılının genelinde yaşanan sahte haber furyası üzerine, Google arama sonuçlarında en doğru içerikleri sağlayabilmek için belli algoritma güncellemelerine gitti. Bu güncellemeler doğrultusunda, kaliteli içeriklerin ön plana çıkarılması ve düşük içeriklerin daha geride tutulması gibi sonuçlar ortaya çıktı. Google, önemli haberlerde ise haber doğrulama kuruluşları ve platformlarıyla çalışmaya başladı.

7. Google sektördeki lider konumunu korudu

Arama motorlarındaki ezici üstünlüğü ile bilinen Google, bu yılda da üstünlüğünü korumayı başardı. Gizlilik endişelerinden kaynaklı olarak ön plana çıkması beklenen DuckDuckGo gibi arama motorlarının zayıf kalması, Google’ın tahtını korumasını sağladı. Bing ve diğer alternatiflerin çoğalmasına rağmen Google sektördeki lider konumunu korumayı başardı.

Yazar:admin 10:48 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir